Leasing czy kredyt samochodowy, co lepiej wybrać?

samochód w leasingu

samochód w leasinguPrzedsiębiorco, planujesz sprawić sobie auto – jest to oczywiste, ponieważ samochód jest niezbędny praktycznie w każdym biznesie. Używamy go nie tylko do świadczenia usług, ale przede wszystkim do przemieszczania się i załatwiania biznesowych spraw.

Co jest lepszym i korzystniejszym rozwiązaniem, kredyt samochodowy czy leasing? Sprawdźmy plusy i minusy tych 2 możliwości.

Wady i zalety kredytu samochodowego

Zaciągając kredyt samochodowy, przedsiębiorca zakupuje auto na własność. Niech będzie to kwota (powiedzmy) 50 000 zł, którą otrzymujemy od banku, za nią kupujemy samochód w dowolnym źródle – w salonie, używany, sprowadzany zza granicy itd. a następnie spłacamy ten kredyt z miesiąca na miesiąc. Samochód jest naszą własnością, możemy go w każdej chwili sprzedać i kupić sobie nowy, bankowi zależeć będzie głównie na tym, abyśmy regularnie spłacali zaciągnięty u nich kredyt samochodowy. Niektóre banki stosują w swoich umowach obostrzenia takie jak brak możliwości sprzedaży auta przez dany okres czasu, ale zazwyczaj są w tej kwestii bardzo liberalne. Wadą kredytu jest to, że nie możemy powiedzieć bankowi „chcemy oddać samochód, gdyż zamykamy firmę”. Niestety – bank nie przyjmie auta, będzie żądał spłaty w ratach. Niezależnie od tego czy nasza firma ma się dobrze czy właśnie upadła i mamy duże problemy finansowe, my nadal mamy obowiązek spłaty banku.

Jednak wielu podejmuje to ryzyko, gdyż zdaniem specjalistów, kredyt samochodowy jest nieco tańszym rozwiązaniem niżeli leasing samochodu w firmie leasingowej. Sprawdźmy zatem plusy i minusy leasingu.

Wady i zalety leasingu samochodowego

Istota leasingowania pojazdu polega na tym, że nie kupujemy samochodu na własność, a jakoby wypożyczamy go od właściciela, czyli leasingodawcy, któremu płacimy za używanie auta z miesiąca na miesiąc, natomiast po opłaceniu wartości samochodu, pojazd ten przechodzi w nasze ręce i od tej chwili jest naszą własnością. To oczywiście schematyczne uproszczenie całej procedury. Plusem leasingu jest to, że dziś możemy podpisać umowę leasingową, a za dwa lata w przypadku upadku firmy, możemy od niej odstąpić i samochód wraca do właściciela (w najgorszym wypadku zapłacimy jakąś karę w zależności od umowy).

Dużym plusem leasingu są nierzadko wartości dodane, takie jak dodatkowe pakiety ubezpieczeń czy możliwość zniżek w przypadku brania wielu pojazdów.

Opcja leasingu może być nieco droższym rozwiązaniem niż kredyt samochodowy, jednak będzie na pewno rozwiązaniem bezpiecznym, dlatego masa przedsiębiorców nadal się na niego decyduje.

Co lepsze, leasing czy kredyt samochodowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każdy przedsiębiorca powinien samemu sobie na to odpowiedzieć. Jest wiele banków oferujących kredyty samochodowe, tak samo jest masa firm oferujących leasing (w tym setki firm lokalnych). Należy zestawić sobie kilka rozwiązań i obiektywnie je porównać, następnie na podstawie ceny i innych czynników.

A zatem – udanego wyboru

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *