Na hasło „leasing” większość odpowiada od razu, że chodzi o samochody. Owszem, leasing samochodowy jest jedną z najpopularniejszych form finansowania samochodu, jednak samo pojęcie dotyczy także finansowania innych rzeczy, jak choćby maszyny czy akcesoria do firmy. Doradca finansowy z Częstochowy, pan Adrian Walczewski doradził nam, że w leasingu możemy zakupić praktycznie wszystko. Zobaczmy jak to wygląda w praktyce.
Co mogę wziąć w leasing
Banki, a także firmy leasingowe proponują naprawdę wiele wiele. Obecnie oferty leasingowe są tak elastyczne, że aż żal z nich nie skorzystać. Coraz bardziej popularne stają się formy leasingowania na zasadzie „sam wybierz sprzęt, a my Ci go zorganizujemy”. Dla przykładu dentysta otwierający swój gabinet dentystyczny, może znaleźć firmę leasingową i zamiast zaciągać kredyt na drogi sprzęt dentystyczny, organizuje go sobie w leasingu. Następnie leasingodawca proponuję ratę leasingu i kupuje dla nas sprzęt.
Dlatego w leasingu możemy wziąć także sprzęt do biura, dla przykładu komputery, drukarki, telefony komórkowe, maszyny produkcyjne i wiele wiele innych rzeczy w zależności od ustaleń z leasingodawcą.
Czy leasing jest korzystniejszy od kredytu?
Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ na całość wpływa wiele czynników, które za chwile wyjaśnimy. Jednak na początku warto podkreślić, że leasing będzie droższym rozwiązaniem niż kredyt lub (oczywiście) zakup na własną rękę. Dlaczego leasing jest droższy? Ponieważ jest jednocześnie bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Jak już wspomnieliśmy, są tego plusy i minusy. Zazwyczaj umowa leasingowa mówi o tym, że leasingowane urządzenie jest własnością leasingobiorcy. My natomiast płacimy za jego użytkowanie. Zazwyczaj po zakończeniu umowy leasingowej, mamy prawo do pierwokupu po amortyzacji. A zatem samochód, który kosztuje 60 000 zł, będziemy spłacać powiedzmy po 800 zł miesięcznie przez 10 lat, a następnie kupimy go za złotówkę.
Gdy w pewnym momencie spłacania leasingu stwierdzimy, że nie stać nas na prowadzenie firmy lub dalsze użytkowanie danego urządzenia, możemy zrezygnować z leasingu i wtedy firma leasingowa odbiera nam obiekt leasingowania.
Kredyt czy leasing, co jest łatwiejsze?
Z reguły mówi się o tym, że zaciąganie kredytu jest trudniejsze i bardziej mozolne niż jego alternatywa. Leasing można otrzymać łatwiej i szybciej, jednak musimy mieć świadomość, że będzie to rozwiązanie droższe i tutaj ponownie podkreślamy – bezpieczniejsze. Być może dlatego ta forma cieszy się tak dużą popularnością wśród różnego rodzaju biznesów, od produkcji, po usługi – nawet najbardziej wymyślne i rzadkie.
A co Ty chciałbyś sfinansować w najbliższym czasie? Czy planujesz rozwój biznesu i sądzisz, że nie stać Cię na zakup wszystkich akcesoriów niezbędnych do Twojej pracy, zastanów się nad takim sposobem sfinansowania ich.
Powodzenia.